Başkası yapmadan önce kendiniz için en iyi olan kariyeri planlayın!

Hiç kariyerinizi planlamayı denediniz mi? Cevabınız evetse, nasıl bir tutumla yaklaştınız?

İnsanların çoğu sadece etraflarına bakınıp, aileleri veya sosyal çevreleri içinde popüler olan ya da ulaşılabilir ve nesillerce test edilmiş meslekleri seçerler. İşte sorun bazen bundan sonra başlar...

Neden kariyerimizi planlamak bu kadar önemli? Kendi ihtiyaçlarımızı iş marketinin gereksinimlerine nasıl uydurabiliriz?

Bir kariyer seçerken düşündüğümüz ana faktörlere bir göz atalım?

  1. Kişiliğiniz: sakin ya da dışadönük birimisiniz? Belki yakınlarınız bir kütüphaneci olmaktan zevk alıyor ancak siz asabi bir kişiliğe sahipsiniz, yavaş bir iş ortamı sıkıntıdan patlamanıza sebep olabilir.
  2. İlgi alanlarınız: aileniz ticari işlere mi eğilimli? Eğer şiirleri stok marketi grafiklerinden daha iyi anlıyorsanız, ailenizin tavsiyelerini takip etmeyin.
  3. Değerleriniz: aileniz sosyal servislerin genel bir değer olduğunu düşünebilir ve herkes yerel bir pratisyen hekim olmanın hayalini kuruyor olabilir. Bu sırada siz ise plastik cerrahlara ve onların lüks arabalarına hayranlık duyuyor olabilirsiniz....
  4. Becerileriniz: ebeveynleriniz finans alanında bir kariyer takip etmenizi öneriyor. Evet numaralarla aranız çok iyi ancak sokakta kimsenin sizi görmezden gelemeyeceği kadar iyi bir şekilde kıyafetleri bir araya getirmekte daha iyisiniz. Ve modaya bayılıyorsunuz....
  5. Konumunuz ve özgeçmişiniz: Herkes Oxford’un edebi dâhiler için bir beşik olduğunu bilir. Ancak, JK Rowling Oxford’dan mezun olmadı, hatta JK Rowling personel sosyal yardımlardan faydalanan bekar bir anneydi. Neden ayrıcalıklı doğmamışsanız hayallerinizden vazgeçmek zorundasınız?
  6. Bağlantılarınız: Ne yapmak istediğiniz hakkında bir fikir elde ettikten sonra, ailenizin adres defterini bir gözden geçirmek faydalı olacaktır. Belki de anneniniz her yılbaşında kart gönderdiği tanımadığınız amcanız bir Kimya delisi ve sizin en büyük hayaliniz ilaç endüstrisinde bir kariyer sahibi olmak?
  7. Yeterlilikleriniz: Genel Orta Öğretim Sertifikanız bir muhasebeci olmanız için yeterli mi? Eğer askeri bir kariyer yapmayı düşünüyorsanız A seviyesini geçmeniz gerekli mi?

Tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan belirli bir kariyer yolunu seçmeden önce kendimize sormamız gereken çeşitli sorular var. Yetişkin hayatında arkadaşlarımızla sosyalleşmekten çok işimizde daha fazla zaman geçiriyoruz. Bu sebeple daha akıllıca bir seçim yapmak önemlidir.

CaT testi ilgi alanlarınızı, becerilerinizi ve değerlerinizi tanımlamanıza yardımcı olacağı kadar hayalinizdeki meslek için ne gibi yeterliliklere ihtiyacınız olduğunu da size gösterecektir.

KENDİNİZİ CaT ile test edin!

Bedava denemelere katılmak için bölge takımımızla iletişime geçiniz:

UK: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

0
0
0
s2sdefault