Czy kiedykolwiek próbowałeś zaplanować swoją karierę? Jeśli tak, to jak się do tego zabrałeś?


Większość ludzi po prostu rozgląda się i wybiera zawód, który jest popularny w ich rodzinie lub środowisku społecznym lub pracę, która sprawdzała się przez pokolenia. Jednak czasem zaczynają się problemy...
Dlaczego tak ważne jest zaplanowanie naszej kariery? Jak dopasować nasze potrzeby do potrzeb rynku pracy?


Przyjrzyjmy się jakie czynniki decydują o wyborze kariery?

  1. Twoja osobowość: czy jesteś spokojną osobą, czy otwartą? Być może krewni lubią bibliotekarzy, ale jeśli masz dość temperamentu, powolne środowisko pracy sprawi, że będziesz się nudzić.
  2. Twoje zainteresowania: czy Twoja firma rodzinna dobrze prosperuje, jest nastawiona na biznes i zyski? Jeśli rozumiesz poezję lepiej niż wykresy akcji, nie postępuj zgodnie z radą rodziny.
  3. Wartości: Twoja rodzina może myśleć, że najwyższą wartością jest pomaganie w czynie społecznym, a każdy marzy o tym, aby być miejscowym lekarzem rodzinnym. Tymczasem Ty zamiast tego potajemnie podziwiasz chirurgów plastycznych i ich eleganckie samochody ...
  4. Twoje umiejętności: rodzice doradzają, aby podążać za karierą w finansach. Tak, jesteś świetny z liczeniu, ale jeszcze lepiej w łączeniu kawałków odzieży w taki sposób, że nikt cię nie minie obojętnie na ulicy. I po prostu kochasz modę.
  5. Twoja lokalizacja i tło: każdy wie, że Oxford jest kolebką geniuszu literackiego. Jednak J.K. Rowling nigdy nie ukończyła studiów w Oxfordzie, a ponadto była samotną matką ale udało jej się odnieść literacki sukces. Dlaczego miałbyś zrezygnować ze swoich marzeń, jeśli nie urodziłeś się uprzywilejowany?
  6. Kontakty: kiedy masz pojęcie o tym, co chcesz zrobić, warto przejrzeć książkę telefoniczą Twojej rodziny. Być może nieznany wuj, który co roku wysyła kartkę świąteczną Twojej matce jest chemikiem - geniuszem, a Twoim największym marzeniem jest kariera w przemyśle farmaceutycznym?
  7. Twoje kwalifikacje: Czy magisterka wystarczy, aby zostać księgowym? Czy trzeba mieć same szóstki, jeśli myślisz o karierze wojskowej?


Istnieje wiele pytań, które musimy sobie zadać, zanim wybierzemy ścieżkę kariery, która spełni wszystkie nasze potrzeby. W dorosłym życiu spędzamy więcej czasu w pracy niż na spotkaniach z przyjaciółmi. Warto dokonać mądrego wyboru.
Test CaT pomoże Ci zdefiniować obszary zainteresowań, swoje umiejętności i wartości, a także pokazać, jakie kwalifikacje są potrzebne, aby uzyskać wymarzoną pracę.

Sprawdź siebie dzięki CaT!